UE wzywa Rumunię do walki z ASF

UE wzywa Rumunię do walki z ASF bardziej intensywnymi środkami. Według Komisarza UE ds. Zdrowia Vytenisa Andriukaitisa obecnie stosowane metody nie są wystarczająco skuteczne.

UE ma obawy czy Rumunia sobie poradzi

W ostatnich tygodniach w delcie Dunaju wirus ASF szybko się rozprzestrzenia. Budzi to obawy Komisarza UE ds. Zdrowia, który jest zaniepokojony także rozprzestrzenianiem się wirusa także w północnej strefie przygranicznej Rumunii. Wykryte ogniska wirusa znajdują się mniej niż 200 kilometrów od dużych komercyjnych hodowli trzody.

UE wzywa Rumunię do walki z ASF

ASF w Rumunii wykryto nie tylko u dzików, ale także u świń. Pisaliśmy uprzednio o likwidacji 48000 zwierząt potencjalnie zarażonych wirusem. Kilka dni temu wykryto Afrykański Pomór Świń na kolejnej fermie z 20000 sztukami świń. Skala ilości likwidowanych zwierząt robi wrażenie dlatego UE wzywa Rumunię do walki z ASF.

Kontrola małych firm

Minister Rolnictwa Rumunii Petre Daea oczekuje od Unii Europejskiej solidarności i wsparcia finansowego w walce z wirusem. Unia Europejska oczekuje, że państwowe kontrole będą bardziej zaangażowane w zapewnienie bioasekuracji. Oczekuje też większej kontroli małych firm działających w branży. Zagrożeniem jest w szczególności obrót zwierzętami i mięsem z krajami takimi jak Ukraina i Mołdawia gdzie wirus panuje na dużych obszarach.

Źródło: ISW


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/