Dobre polskie warchlaki – to możliwe

Dobre polskie warchlaki to rzadkość. Ale jest to możliwe. Jest kilku producentów w Polsce, którzy produkują warchlaka na wysokim, europejskim poziomie. Jednym z nich jest RSP “Zdrowie” w Izdebnie.

Czy można wyprodukować dobre polskie warchlaki w dużych ilościach?

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna “Zdrowie” w Izdebnie jest przykładem na to, że można. Produkuje polskie warchlaki wysokiej jakości cenione przez odbiorców w całym kraju. Jej moce produkcyjne to około 400 sztuk tygodniowo. Pozwala to na zaopatrzenie średniej wielkości tuczarnie. Ale nie tylko. Przy większym obiekcie np 1200 miejsc tuczowych lepiej jest zaopatrywać się w transport 400 sztuk co miesiąc. Utrzymamy wówczas ciągłość sprzedaży unikając ryzyka wahań ceny.

A jakie są parametry polskich warchlaków z Izdebna?

Jest to genetyka Danbred więc duńska. Chyba nie ma już hodowcy, który by nie wiedział, że to dobry materiał hodowlany, który osiąga mięsność 58-60%. Warchlaki są  szczepione na myko i cyrko. Zużycie paszy 2,4 – 2,7 na kilogram przyrostu to bardzo dobry wynik. Upadki są na poziomie 1%.

Nie tylko warchlaki – także pomoc w transporcie i hodowli.

RSP “Zdrowie” zapewniania także transport zakupionych zwierząt, więc nie trzeba tego organizować go we własnym zakresie. Stado jest pod opieką Weterynaryjną Karola Wierzchosławskiego. Jest też obsługa posprzedażowa: doradzają klientom w dalszym tuczu jeśli taka jest potrzeba – za darmo. Kontakt do zootechnika, który odpowiada za produkcje zwierzęcą: Stanisław Wylegała: 606 669 544 Udzieli on wyczerpującej informacji na temat zwierząt.

Po co kupować zwierzęta w Danii, jak równie dobre można nabyć u nas w kraju. Sprawdź, być może to blisko Ciebie. Więcej informacji na stronie RSP Zrowie – Izdebno.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/