2018-08-16 Notowanie warchlaków duńskich

Duńczycy są największym w Europie producentem warchlaków, z tego większość eksportują do innych państw na cele tuczowe. Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Kategorii warchlaków można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.

Na cenę dla hodowcy składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. Zwykle cena jest określona dla wagi załadunku dla standardu 30 kg. Różnica wagowa jest korygowana 0,80 EUR za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. Rozliczenie prawie zawsze jest po wadze załadunku, a utrata wagi jest stratą nabywcy i musi być wkalkulowana w koszty produkcji.

Status zdrowotny Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
SPF Region 2/3 PRRS negatywny 290 DKK 280 DKK +10 DKK
SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 260 DKK 260 DKK bz
konwencjonalne 240 DKK 240 DKK bz

Kurs DKK z dnia 2018-08-16 wynosi 0,5781

Notowanie obowiązuje od 20.08 do 26.08.

Komentarz – notowanie warchlaków duńskich.

No i Duńczycy zauważyli, że na tuczu można zarobić. Niektórzy hodowcy zresztą też. Aby nie było za wiele zysku, zaczęły się podwyżki cen warchlaków. Jeżeli ktoś planuje zakup warchlaków, to teraz. Tylko ostrożnie, bo wzrost cen tuczników raczej trwały nie jest. Lepiej nie dać się ponieść szaleństwu, które może nakręcić spiralę cen niczym sprężynę w zegarku. Na razie wzrosły ceny warchlaków o najwyższym statusie zdrowotnym. W przyszłym tygodniu zapewne pozostałe warchlaki wyrównają.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz