Rośnie nacisk na Niemcy w związku z ASF

Po Europie rozprzestrzenia się coraz szybciej Afrykański Pomór Świń. Rośnie nacisk na Niemcy w związku z ASF.

Wirus szybko się rozprzestrzenia

Porównując działania podejmowane w różnych krajach, wygląda na to, że tylko w Czechach jest ona skuteczna. Rosja, Białoruś, Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia są stracone. W Polsce wirus powoli posuwa się na zachód. Najgorzej jest Rumunii, która zupełnie nie radzi sobie w tej sytuacji. Nacisk na Niemcy w związku z ASF jest coraz większy. Na koniec sierpnia w Europie odnotowano ponad 4,8 tysiąca przypadków dzików i ponad 700 przypadków u świń.

Choroba idzie ze wschodu

Rośnie również nacisk na Niemcy w związku z ASF w Europie Wchodniej. Jest duże ryzyko, że wirus do Niemiec przedostanie się za sprawą czynnika ludzkiego. Ludzie mogą przenieść wirusa szybko i w sposób pozostający poza kontrolą wraz z zakażoną żywnością. Resztki żywności zawierające wirusa mogą zostać konsumowane przez dzikie zwierzęta.

Nie ma prostego rozwiązania

Na chwilę obecną nie ma szczepionki przeciw Afrykańskiemu Pomorowi Świń. Konieczne jest zatem ograniczanie rozprzestrzenianie się wirusa przez niezwłoczne zabicie i zutylizowanie wszystkich zwierząt. Nie tylko chorych, ale także tych które mogły mieć kontakt z chorymi zwierzętami. Co ciekawe problemem jest rumuńska gościnność. Częstym podarunkiem są mięso i produkty mięsne domowego wyrobu, a to utrudnia kontrolowanie rozprzestrzenianie się wirusa.

Źródło: Agrarheute


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/