Myśliwi spotkali się z ministrem rolnictwa

Na Zamku w Baranowie Sandomierskim 24 sierpnia myśliwi spotkali się z ministrem rolnictwa. Okazją ku temu była narada łowczych okręgowych z całej Polski i Zarządu Głównego PZŁ z przedstawicielami administracji publicznej.

Minister przedstawił plany

W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele nauki oraz Lasów Państwowych, służb weterynarii i ośrodków rolniczych. Myśliwi spotkali się z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, który podkreślił istotną rolę myśliwych w zwalczaniu wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Omówił też problemy wdrażania bioasekuracji wśród rolników. Przedstawił przy okazji plany resortu rolnictwa w zakresie dalszych działań, które będą realizowane z niewykorzystanej rezerwy finansowej przeznaczonej na budowę płotu.

Myśliwi prowadzą odstrzał dzików

Ministerstwo rolnictwo chce zintensyfikować działania związane ze znacznym ograniczeniem populacji dzików. Jest to konieczne, ponieważ wirus może przemieścić się w kierunku zachodnim, gdzie skoncentrowana jest produkcja trzody chlewnej. W poprzednim sezonie łowieckim myśliwi odstrzelili ponad 308 tys dzików natomiast w bieżącym do odstrzału przewidziano ponad 182 tys dzików. W tym sezonie było aż 1,2 mln wyjść myśliwych w teren.

Myśliwi są istotni w walce z ASF

Spotkanie, w którym uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i samorządu pozwoliło na konstruktywną wymianę poglądów i omówienie problemów przy wykonywaniu działań myśliwych. Wszyscy goście w swoich wystąpieniach podkreślali wagę roli jaką pełnią myśliwi w sytuacjach związanych z zagrożeniem jakie niesie ze sobą wirus ASF.

Źródło: PZŁ


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/