ASF w Rumunii szybko się rozprzestrzenia

Pierwszy przypadek Afrykańskiego Pomoru Świń w Rumunii został w wykryty 31 lipca 2017 roku. Od tego czasu ASF w Rumunii szybko się rozprzestrzenia.

Trudne lato

Choroba ASF w Rumunii rozprzestrzenia się tak szybko, że do tej pory wykryto ją w 10 z 41 okręgów w kraju. Szczególnie szybko roznosi się w ostatnich dwóch miesiącach. Lato w tym roku więc nie było dobrym okresem dla rumuńskich hodowców trzody chlewnej.

ASF w Rumunii to dramat

Według rumuńskich służb weterynaryjnych zgłoszono 781 ognisk wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń u świń, 12 na fermach komercyjnych, 1 w rzeźni oraz 40 u dzików. W sumie uśmiercono ponad 123 tysiące świń. Szczególnie dramatyczny przypadek to wybuch epidemii choroby w największej fermie w Rumunii.

Nie ma mocnych

Mimo tego, że nasi hodowcy nie są zadowoleni z sytuacji w naszym kraju, jednak w porównaniu z innymi krajami jest całkiem nieźle. ASF w Rumunii rozprzestrzenia się znacznie szybciej. U nas mimo wszystko choroba posuwa się na zachód kraju bardzo powoli. Jak do tej pory wszystkie kraje, w których pojawiła się choroba nie były go w stanie skutecznie powstrzymać. Gdzie jest więc granica na której zatrzyma się wirus? Czy opanuje całą Europę zanim zostanie wynaleziona szczepionka?

Źródło: SUS


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/