ASF w USA spowoduje 8 miliardów dolarów strat?

Amerykanie są zaniepokojeni tym jak szybko rozprzestrzenia się na świecie Afrykański Pomór Świń. Przedstawiono szacunki, z których wynika, że ASF w USA może spowodować nawet 8 miliardów dolarów.

Spotkanie sektora trzodowego w USA

W bieżącym tygodniu w USA spotkali się przedstawiciele sektora wieprzowiny aby omówić sposoby zapobiegania przedostawania się wirusa do wybrzeży USA. Amerykańskie instytucje zobowiązały się do jeszcze bliższej współpracy aby ASF w USA się nie pojawił. Współpraca ma dotyczyć także innych chorób zwierzęcych. Chcą skupić się na importowanych składnikach pasz, ponieważ niosą ze sobą wysokie ryzyko przedostania się chorób na teren Stanów Zjednoczonych. Amerykanie chcą wykorzystać swoje doświadczenia z wirusem PEDV w powstrzymaniu pojawienia się ASF w USA.

Ogromne straty

Według szacunków ekonomisty z Iowa State University, Dermota Hyesa, straty przemysłu wieprzowego spowodowane przez Afrykański Pomór Świń mogą sięgnąć nawet 8 miliardów dolarów już w pierwszym roku. Dodatkowo dochodzą straty 4 miliardów dolarów producentów kukurydzy i 1,5 miliarda dolarów soi. Wszyscy muszą poprawić bioasekurację, ale równocześnie szykują się na najgorsze. Póki co choroba systematycznie przenosi się na kolejne kraje.

Wirusy mogą przetrwać długi okres transportu

Z badań wynika, że niektóre składniki paszy mogą wspomagać przetrwania wirusa w transporcie transoceanicznym. Naukowcy analizując te badania sprawdzają sposoby pomocne w zapobieganiu przedostawania się chorób na teren USA. Poproszono także hodowców o to, by uważnie przyjrzeli się swoim stadom do kątem objawów różnych chorób. Szybsze wykrycie epidemii umożliwia szybkiej jej opanowanie.

Źródło: Global Meat News


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/