210 ognisko ASF u świń

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o tym, że zostało stwierdzone 210 ognisko ASF u świń. Szybko przybywa kolejnych ognisk w Polsce. Dzisiaj Główny Lekarz Weterynarii zakomunikował kolejne. Ostatnio mieliśmy kilkudniową przerwę od informacji o nowych przypadkach. Jest szansa na to, że wraz z ochłodzeniem, rzadziej będą się pojawiać nowe ogniska. Nie oznacza to rozwiązania problemu Afrykańskiego Pomoru Świń, a jedynie spowolnienie jego rozprzestrzeniania. Obecnie najważniejsze informacje pochodzą teraz z Chin, gdzie wirus będzie miał znaczenie dla rynku globalnego. Nie wiadomo jak długo jeszcze będziemy się trzymać, ale wygląda na to, że nasz kraj radzi sobie całkiem nieźle w porównaniu z innymi.

210 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 210 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 5 września 2018 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 18 świń. Gospodarstwo to jest położone w gminie Węgorzewo, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim.

Rozpoczęto likwidację ognisk.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w ognisku choroby wdrożono procedury zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń zgodne z obowiązującymi przepisami.

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz