211 ognisko ASF u świń

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o tym, że zostało stwierdzone 211 ognisko ASF u świń. Szybko przybywa kolejnych ognisk w Polsce. Dzisiaj Główny Lekarz Weterynarii zakomunikował kolejne. Ostatnio można zauważyć wyraźne zmniejszenie liczby nowych przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń. Może to wynikać z ochłodzenia. Niższe temperatury nie sprzyjają rozwojowi wirusa i jego roznoszeniu. Jest to jednak tylko chwilowy przestój, zagrożenie nie minęło. Co więcej nie ma w najbliższym czasie szans na zażegnanie problemu tej wysoce zakaźnej, śmiertelnej dla świń i dzików choroby. Najważniejsze to przede wszystkim przestrzegać zasad bioasekuracji.

211 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 211 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 9 września 2018 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 23 świnie. Gospodarstwo to jest położone w gminie Spiczyn, w powiecie łęczyńskim, w województwie lubelskim.

Rozpoczęto likwidację ognisk.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w ognisku choroby wdrożono procedury zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń zgodne z obowiązującymi przepisami.

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply