Klasyczny Pomór Świń w Japonii

Po 26 latach od ostatniego przypadku wykryto klasyczny pomór świń w Japonii u zwierząt hodowlanych. Według Ministerstwa Rolnictwa w Tokio wirus został wykryty w japońskim mieście Gifu.

Nie wiadomo skąd

Klasyczny Pomór Świń w Japonii (CSF – Classical Swine Fever) został wykryty w miniony weekend. W jego wyniku zginęło 140 świń. Wystąpienie wirusa skutkowało ubiciem 600 sztuk świń i dezynfekcją całego gospodarstwa. W dalszym ciągu nie ustalono jak wysoce zakaźna choroba przedostała się do stada.

Powrót choroby po 26 latach

W 1992 roku wykryto ostatni raz Klasyczny Pomór Świń w Japonii. W 2007 roku Japonia ogłosiła, że całkowicie wyzbyła się Klasycznego Pomoru Świń. Japońskie Ministerstwo Rolnictwo zakazało wywozu japońskiej wieprzowiny w trybie natychmiastowym. Ponowne wznowienie eksportu będzie możliwe jeżeli w ciągu trzech miesięcy nie zostanie wykryty żadne ognisko choroby.

Niewielki eksport

Japoński eksport wieprzowiny nie jest duży więc nie będzie miał wielkiego znaczenia dla gospodarki Japonii. Klasyczny Pomór Świń w Japonii będzie miał raczej znaczenie dla rynku wewnętrznego, ponieważ w 2017 roku Japonia sprzedała za granicę mięso wieprzowe o wartości około 9 mln USD. Szerzenie się tej choroby utrudni klientom dostęp do krajowego mięsa.

Źródło: SUS


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/