2018-09-13 Notowanie warchlaków duńskich

Duńczycy są największym w Europie producentem warchlaków, z tego większość eksportują do innych państw na cele tuczowe. Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Kategorii warchlaków można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.

Na cenę dla hodowcy składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. Zwykle cena jest określona dla wagi załadunku dla standardu 30 kg. Różnica wagowa jest korygowana 0,80 EUR za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. Rozliczenie prawie zawsze jest po wadze załadunku, a utrata wagi jest stratą nabywcy i musi być wkalkulowana w koszty produkcji.

Status zdrowotny Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
SPF Region 2/3 PRRS negatywny 290 DKK 290 DKK bez zmian
SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 260 DKK 260 DKK bez zmian
konwencjonalne 240 DKK 240 DKK bez zmian

Kurs DKK z dnia 2018-09-13 wynosi 0,5781

Notowanie obowiązuje od 17.09 do 23.09.

Komentarz – notowanie warchlaków duńskich.

Duńczycy jeszcze nie widzą potrzeby obniżania ceny swoich warchlaków. Postanowili pozostawić ją na niezmienionym poziomie. W obliczu znacznych obniżek cen skupu w Niemczech i innych krajach europejskich. Nie ma racjonalnego uzasadnienia dlaczego miałoby nie być obniżki: zwierzęta będą sprzedawane na początku roku, kiedy nie ma wysokich cen. Co więcej, nie zanosi się na znaczne podwyżki cen skupu, przynajmniej w najbliższym czasie. Czy zatem warchlaki potanieją?

[adrotate banner=”57″]


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *