ASF blisko Niemiec

Pod odkryciu w Belgii padłych dzików zarażonych Afrykańskim Pomorem Świń rośnie niepokój w Niemczech. To dlatego, że wyryto ASF blisko Niemiec.

Rośnie niepokój branży

Służby ostrzegają niemieckich hodowców trzody chlewnej. Zwraca się szczególną uwagę na zapobieganiu przedostania się na teren Niemiec. Wykryty w Belgii ASF blisko Niemiec spowodował, że Toennies przestał importować żywiec z terenów Królestwa Belgii. Padłe dziki znaleziono zaledwie 60 km od niemieckich granicy.

ASF blisko Niemiec

Eksperci uważają, że jest bardzo wysokie ryzyko przedostania się wirusa na teren Niemiec. Ze względu na to, że wirus został wykryty bardzo daleko od innych przypadków wykrytych w Europie Wschodniej wskazuje na to, że został on przeniesiony nie przez dziki a przez ludzi. Ma być kładziony większy nacisk na ograniczenie transportu produktów wieprzowych z terenów objętych ASF. Ewentualne resztki powinny być bezpiecznie utylizowane. Niemieckie władze federalne w ostatnich miesiącach podjęły wiele działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia wirusa. Są też przygotowane na wypadek epidemii, której prędzej czy później się u siebie spodziewają.

Ograniczenie importu z Belgii

Władze i urzędnicy oraz stowarzyszenia rolników w Niemczech podkreślają wagę bioasekuracji w gospodarstwach hodujących trzodę chlewną. ASF blisko Niemiec to najwyższy stopień zagrożenia. Obecnie eksport wieprzowiny z Belgii się załamuje. Azjatyccy klienci wstrzymali import wieprzowiny i produktów wieprzowych z tego kraju. Vion i Toennies w Holandii tymczasowo wstrzymały ubój trzody chlewnej z Belgii.

Źródło: fleischwirtschaft.de


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/