35000 świń zostało ubitych z powodu ASF w krajach bałtyckich

W czasie kiedy Afrykański Pomór Świń rozprzestrzenia się w Chinach i przedostał się do Europy Zachodniej mało kto zwraca uwagę na kraje bałtyckie. Tymczasem 35000 świń w tych krajach zostało ubitych z powodu ASF.

Litwa: 19,5 tys sztuk ubitych z powodu ASF

Na Litwie epidemia została wykryta na farmie firmy Idavang na północy kraju. Było to największe ognisko ASF w tym kraju od trzech lat. To już drugi przypadek kiedy ASF uderzyło w zakład produkcyjny Idavang. W tym roku 19,5 tysiąca świń zostało ubitych z powodu ASF.

Łotwa: ogromna skala strat

Tymczasem na Łotwie 15 tysięcy świń zostało ubitych z powodu ASF. Wirusa wykryto na farmie o nazwie Druvas Unguri. Według danych łotewskiego Departamentu Weterynarii i Żywności było to największe ognisko wirusa w tym kraju. Skala jest ogromna, tym bardziej jeżeli weźmiemy rozmiary produkcji trzody chlewnej w tym niewielkim kraju.

Litwa: przestawianie hodowli na inne zwierzęta

Kraje bałtyckie biorą pod uwagę nowe środki mające poprawić sytuację branży. Litewskie ministerstwo rolnictwa rolnikom o stadach poniżej 100 sztuk proponuje likwidację stada i przejście na produkcję indyków lub królików. Ci, którzy się na zgodzą, otrzymaliby jednorazową dotację 1500 EUR plus 100 EUR za każdą zlikwidowaną świnię. Litewskie ubojnie obawiają się, że dalsza redukcja pogłowia trzody chlewnej na Litwie może doprowadzić do upadku tradycyjnych litewskich kiełbasek. Zwykle importowana wieprzowina nie nadaje się dla lokalnych firm przetwórczych. Koncentrują się one na produktach lokalnych.

Łotwa: bez większych sukcesów

Mimo pięciu lat walki z Afrykańskim Pomorem Świń, na Łotwie nie osiągnięto żadnych realnych rezultatów. W bieżącym roku wykryto 720 przypadków ASF u dzików. To największa liczba wykrytych przypadków niż w jakimkolwiek poprzednim roku. Łotewski minister rolnictwa Janis Duklavs powiedział, że należy wprowadzić specjalne środki, nie precyzując co ma na myśli.

Estonia: 7-krotny spadek liczby producentów trzody

W trzecim kraju bałtyckim, Estonii, na chwilę obecną nie ma informacji na temat ASF. Tak czy inaczej choroba ma ogromny wpływ na lokalny przemysł trzody chlewnej. W ciągu czterech lat liczba ferm produkujących trzodę chlewną w Estonii spadła siedmiokrotnie. W 2014 roku było ich 920 natomiast w 2018 pozostało jedynie 125. W sierpniu ministerstwo rolnictwa Estonii ogłosiło, że nie wykryto żadnego przypadku epidemii u świń. Wykryto natomiast aż 222 przypadku wirusa u dzików.

Źródło: Pig Progress


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/