213 ognisko ASF u świń

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o tym, że zostało stwierdzone 212 ognisko ASF u świń. Szybko przybywa kolejnych ognisk w Polsce. Dzisiaj Główny Lekarz Weterynarii zakomunikował kolejne. Dawno nie było żadnego przypadku Afrykańskiego Pomoru Świń wykrytego w naszych chlewniach. Nie żebyśmy za tym tęsknili, ale jeszcze niedawno mieliśmy informacje Głównego Lekarza Weterynarii praktycznie co drugi dzień. Od ostatniego przypadku minęło ponad tydzień. Najprawdopodobniej wynika to ze spadku temperatury. Niższa temperatura nie sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. Możliwe, że zmniejszyła się także migracja dzików na nowe tereny.

213 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 213 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 19 września 2018 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 4 świnie. Gospodarstwo to jest położone w gminie Białopole, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim.

Rozpoczęto likwidację ognisk.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w ognisku choroby wdrożono procedury zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń zgodne z obowiązującymi przepisami.

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Leave a Reply