Kraje trzecie wprowadzają zakaz importu belgijskiej wieprzowiny

Belgijski minister rolnictwa Denis Ducarme podkreślił, że ASF dalej dotyczy wyłącznie dzików. Mimo to wiele krajów wprowadza zakaz importu belgijskiej wieprzowiny.

Będzie więcej przypadków ASF

Poza wykrytymi uprzednio dwoma przypadkami padłych dzików chorych na Afrykański Pomór Świń to jeszcze nie wszystko. Ostatnio odkryto więcej częściowo rozłożonych dzików w strefie ryzyka. W wyniku badań stwierdzono, że niektóre z nich były chore na ASF. Według ekspertów w najbliższych tygodniach w regionie może zostać znalezione nawet kilkaset dzików. Do tej pory nie udało się wyjaśnić w jaki sposób wirus mógł dotrzeć do Belgii. To wystarczyło by dotychczasowi odbiorcy zaczęli wdrażać zakaz importu belgijskiej wieprzowiny.

Będą rosły straty z powodu ograniczeń handlowych

Wirusa ASF wykryto na południu Belgii (Walonia), ale to północ kraju (Flandria) w szczególności dotknie zakaz importu belgijskiej wieprzowiny. To we Flandrii trzymane jest 90% z 6,5 miliona belgijskich świń. Zakaz importu belgijskiej wieprzowiny wprowadziły Japonia, Korea Południowa, Chiny, Tajwan, Białoruś, Meksyk i Filipiny. W zeszłym roku Belgia wyeksportowała 797 tys ton wieprzowiny, z czego 89% trafiło na rynku Unii Europejskiej. Do państw trzecich trafiło 87,85 tys ton.

Handel żywcem zostanie ograniczony

W Unii nie ma żadnych ograniczeń handlowych w przypadku wystąpienia ASF. Mimo to, niektóre rzeźnie bardzo ostrożnie podchodzą do zakupów żywca w Belgii. Kilka dużych i małych rzeźni w Holandii i Niemczech nie przyjmuje obecnie żadnej trzody chlewnej z Belgii. Ograniczenia w imporcie żywych zwierząt rozważa Hiszpania i Francja. W Niemczech niewiele się zmieniło od czasu odkrycia w Belgii dzików padłych z powodu ASF. Jest prowadzona intensywna kampania informacyjna i trwają przygotowania na wypadek wybuchu epidemii. Ale to nic nowego, takie działania są prowadzone już od dawna.

Źródło: ISW


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/