Unii Europejskiej pilnie potrzebna jest szczepionka na ASF

Afrykański Pomór Świń jest coraz większym problemem w Europie. Żadnemu krajowi nie udało się zapanować nad epidemią. Unii Europejskiej pilnie potrzebna jest szczepionka na ASF zanim zostanie zniszczony europejski przemysł mięsny.

A może szczepionka na ASF?

Epidemia Afrykańskiego Pomoru Świń wkrótce może stać się problemem całego europejskiego przemysłu mięsnego. Wygląda na to, że rozprzestrzenienie się choroby na cały kontynent to tylko kwestia czasu. Już jest koszmarem europejskich hodowców trzody chlewnej. Afrykański Pomór Świń przyczynił się do ograniczeń eksportowych europejskiej wieprzowiny, a co za tym idzie także cen skupu żywca. Jedynym skutecznym ratunkiem w tej sytuacji mogłaby być szczepionka na ASF.

Coraz więcej krajów objętych epidemią

Zostały już wprowadzone środki mające na celu powstrzymanie wirusa przed rozprzestrzenieniem na inne kraje. Obecnie według mapy przedstawionej przez Komisję Europejską, ogniska zgłoszono na Łotwie, Litwie, Estonii, w Polsce, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech i w Czechach. U dzików choroba wystąpiła także w Belgii.

szczepionka na ASF

Ograniczenia z powodu ASF

Zgodnie z obecnymi obostrzeniami na Litwie, w Polsce i na Łotwie żadna świnia, ich nasienie, zarodki czy komórki jajowe nie mogą być transportowane z zakażonego obszaru. Równocześnie w Unii Europejskiej poszukiwana jest szczepionka na ASF. Ma zostać przygotowany dokument zbierający wszystkie prace naukowe, luki i potrzeby w zakresie możliwego rozwoju szczepionek i prezentujące drogi, które sprawią, że powstanie skuteczna i bezpieczna szczepionka na ASF.

Zmiany w światowym handlu wieprzowiną

Pojawienie się Afrykańskiego Pomoru Świń w Chinach a teraz i w Belgii rzuciło nowe światło na sytuację przemysłu wieprzowego na całym świecie. Jeśli choroba występuje obecnie w populacji belgijskich dzików trudno będzie ją powstrzymać. Oczekiwane jest zatem wprowadzenie w życie surowych zasad bioasekuracji. Jeżeli zarażone ASF dziki trafiły do Francji czy Niemiec może to mieć znaczny wpływ na światowy handel.

Źródło: Euro Meat News


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/