Rośnie pogłowie trzody chlewnej w Unii Europejskiej

Według danych statystycznych Eurostatu rośnie pogłowie trzody chlewnej w Unii Europejskiej. Takie są wstępne badania pogłowia od lata 2017 do wiosny 2018.

Niepełne badania, ale istotne

Badanie nie dotyczy wszystkich państw UE a 13 o największym pogłowiu. W 13 państwach członkowskich UE jest 85% całego pogłowia. Na początku lata bieżącego roku pogłowie trzody chlewnej w Unii Europejskiej wynosiło 126,8 mln świń. Było to o 1,7% czyli 2,1 mln sztuk więcej niż w roku poprzednim. W badaniu nie uwzględniono Francji, ponieważ nie opublikowała jeszcze żadnych danych.

Wzrost pogłowia

Pogłowie trzody chlewnej w Unii Europejskiej wzrosło, ale zmniejszyła się populacja loch. W 13 państwach członkowskich liczba loch spadła o ponad 90 tys sztuk tj 0,9% do 10,1 mln sztuk. Z tego wynika, że wcześniej zwiększyło się pogłowie loch skąd wzięła się większa liczba prosiąt i tuczników. Teraz w związku ze spadkiem opłacalności spadła liczba loch. Można się zatem spodziewać, że w kolejnym roku pogłowie powinno spaść.

Hiszpanie liderem

Pogłowie trzody chlewnej w Unii Europejskiej nie rośnie równomiernie. Największy wzrost jest w Hiszpanii, gdzie wzrosło ono o 5,2% do poziomu około 30,1 mln sztuk. Mimo to populacja loch minimalnie się zmniejszyła – 0,2%. Hiszpanie w ten sposób umocnili swoją pozycję lidera produkcji trzody chlewnej. Na drugim miejscu są Niemcy z pogłowiem 26,9 mln sztuk, którzy zanotowali spadek o 1,1%.

Źródło: ISW


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/