2018-10-11 Notowanie warchlaków duńskich

Duńczycy są największym w Europie producentem warchlaków, z tego większość eksportują do innych państw na cele tuczowe. Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Kategorii warchlaków można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.

Na cenę dla hodowcy składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. Zwykle cena jest określona dla wagi załadunku dla standardu 30 kg. Różnica wagowa jest korygowana 0,80 EUR za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. Rozliczenie prawie zawsze jest po wadze załadunku, a utrata wagi jest stratą nabywcy i musi być wkalkulowana w koszty produkcji.

Status zdrowotny Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
SPF Region 2/3 PRRS negatywny 235 DKK 250 DKK -15 DKK
SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 210 DKK 220 DKK -10 DKK
konwencjonalne 200 DKK 200 DKK bez zmian

Kurs DKK z dnia 2018-10-11 wynosi 0,5788

Notowanie obowiązuje od 15.10 do 21.10.

Komentarz – notowanie warchlaków duńskich.

Duńskie warchlaki ponownie potaniały. Z pewnością ma to związek z dalszymi spadkami cen skupu tuczników. Tym razem jednak zmiany cen warchlaków nie były równe. Najmniejsze zapotrzebowanie jest na warchlaki o najwyższym statusie zdrowotnym stąd spadek ich ceny o 15 DKK. Warchlaki o dodatnim statusie PRRS potaniały o 10 DKK. Tymczasem warchlaki o statusie nieznanym utrzymały cenę. Takie zmiany cen świadczą o tym, że hodowcy szukają jak najtańszych warchlaków aby ograniczyć ryzyko straty na tuczu.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz