Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz importu polskiej wieprzowiny

Dzisiaj media obiegła informacja o tym, że Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz importu polskiej wieprzowiny. To bardzo zła informacja całej branży. Może to oznaczać początek głębokiego kryzysu.

Zakaz importu polskiej wieprzowiny z powodu ASF

Amerykańskie służby przyjrzały się bliżej dokumentom eksportowym z Polski i dopatrzono się uchybień dotyczących wymogów zapobiegających rozprzestrzenianiu się chorób zwierząt hodowlanych. W związku z tym wprowadzono zakaz importu polskiej wieprzowiny a dokładniej: mięsa mrożonego, schłodzonego oraz produktów wieprzowych z Polski. Zakaz jest czasowy, ale nie określono do kiedy ma on potrwać.

Do Stanów Zjednoczonych mogły do tej pory eksportować zakłady, które nie znajdowały się w strefach ASF. Również ubijane zwierzęta nie mogły pochodzić z tych rejonów. Zastrzeżenia dotyczą dwóch (z 19) zakładów posiadających uprawnienia eksportowe, a znajdujące się strefie zapowietrzonej. Chodzi o Sokołów i Morliny.

Ważny rynek dla polskich zakładów

W zeszłym roku Polska wyeksportowała 484,5 tys ton wieprzowiny z czego do Stanów Zjednoczonych trafiło 60 tys ton – 12,38%. Głównym towarem eksportowym na ten rynek były żeberka i boczki. W związku z ASF wiele istotnych rynków zostało dla nas zamkniętych. Rynek USA był natomiast bardzo rozwojowy i wszystko wskazywało na to, że zeszłoroczny poziom eksportu zostanie pobity.

Zakaz importu polskiej wieprzowiny i możliwe konsekwencje

Wprowadzony zakaz może oznaczać pogorszenie sytuacji polskich hodowców. Trudności w eksporcie mięsa przełożą się na mniejsze zapotrzebowanie na tuczniki. To spowoduje spadek cen skupu. Doświadczenie wskazuje, że nawet niewielka nadwyżka tuczników powoduje znaczny spadek cen skupu. Gwałtowny spadek cen skupu automatycznie przełoży się na mniejsze zapotrzebowanie na warchlaki. To dotknie importerów i – samych Duńczyków. Zapowiadała się długo oczekiwana stabilizacja, tymczasem w obecnej sytuacji nie ma co na to liczyć. Szykujcie się na obniżki.

Źródło: reuters


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/