Wstrzymanie importu polskiej wieprzowiny przez USA to decyzja polityczna

Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że szef amerykańskiej weterynarii wyjaśnił, że decyzja o wstrzymaniu importu została podjęta na “na wyższym szczeblu” i jest to “decyzja polityczna”.

To decyzja polityczna

Dokumenty weterynaryjne dotyczące importu wieprzowiny przedstawione przez polskie służby weterynaryjne są obecnie analizowane przez stronę amerykańską. Minister Rolnictwa powiedział na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, że szef amerykańskiej weterynarii wyjaśnił, iż wstrzymanie importu polskiej wieprzowiny przez USA to decyzja polityczna.

Wstrzymanie importu polskiej wieprzowiny z powodu ASF?

USA wstrzymały import polskiej wieprzowiny tłumacząc się tym, że dostarczane produkty pochodziły z zakładów znajdujących się w strefie z ograniczeniami związanymi z Afrykańskim Pomorem Świń. Wstrzymanie importu polskiej wieprzowiny nastąpiło w czwartek 18 października. Polskie służby weterynaryjne zostały poinformowane w zeszły piątek.

Polscy hodowcy pionkami w globalnej grze

Minister Ardanowski zadeklarował, że jeżeli wyjaśnienia przesłane przez polską stronę nie będą wystarczające, jest gotowy do wyjazdu do Waszyngtonu w celu obrony naszych interesów. Stany Zjednoczone to ważny rynek dla polskich hodowców i nie możemy sobie pozwolić na jego utratę. W 2017 roku wyeksportowaliśmy do USA wieprzowinę o wartości ok 180 mln Euro. Minister uważa, że zakaz może być elementem negocjacji USA z UE. Obecnie Unia stara się o zwiększenie eksportu unijnej żywności do Stanów Zjednoczonych.

Źródło: PAP


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/