2018-10-24 Notowanie tuczników niemieckich VEZG (ZMP, Duża Giełda)

Opublikowano notowanie tuczników niemieckich VEZG (tzw. Duża Giełda, ZMP). Notowania ZMP określają ceny dla niemieckiego rynku tuczników. Ma także zastosowanie w kontraktach na tuczniki i mięso.

Początkowo przyjmowało się, że cena obowiązuje na kolejny tydzień. Z czasem jednak cena zaczęła obowiązywać od czwartku bieżącego tygodnia do środy kolejnego tygodnia.

Dzisiaj według notowań VEZG także polskie zakłady mięsne ustalają swoje ceny skupu, a także ceny transakcyjne mięsa. Jest to podstawa ustalania cen dla całego polskiego przemysłu mięsnego produkcji i przetwórstwa trzody chlewnej. Jest często ceną bazową w kontraktach na skup tuczników lub handlu mięsem.

Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
1,36 EUR 1,36 EUR bez zmian

W odniesieniu do ostatniego notowania z dnia 2018-10-17 oznacza to utrzymanie ceny.

Przy kursie EUR 4,3036 z dnia 2018-10-24 cena za kilogram wynosi 5,85 PLN.

Cena obowiązuje od 25.10 do 31.10.

Komentarz – notowanie tuczników niemieckich VEZG (Duża Giełda, ZMP)

Niemcy na trzeci tydzień z kolei ustalili na Dużej Giełdzie cenę skupu na niezmienionym poziomie. Na rynkach europejskich mimo ograniczeń eksportowych dla polskich firm trwa długo wyczekiwana stabilizacja. Cena jest niska, ale stabilna. Tymczasem na polskim rynku rośnie nadwyżka liczby tuczników. Im dłużej będzie trwać amerykański zakaz, tym ta nadwyżka będzie wyższa. To będzie skutecznie zbijać cenę i w listopadzie możemy nie doczekać się wzrostów. Czyżby polscy hodowcy nie mieli już szansy na zarobek na tuczu w tym roku? Taki czarny scenariusz jest niestety możliwy.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz