ASF w Bułgarii

Bułgarska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (BABH) poinformowała, że wykryto przypadek ASF w Bułgarii. To kolejny kraj borykający się z wirusem.

Przypadek ASF w Bułgarii

Biuro prasowe Bułgarskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności (BABH) ogłosiło 23 października, że u dzika w pobliżu Kainardja, Silistra wykryto Afrykański Pomór Świń. Jest to wykryty przypadek ASF w Bułgarii. Martwy dzik został znaleziony przy ogrodzeniu z drutu na granicy z Rumunią. Dzik zaplątał się w drut podczas próby przejścia na terytorium Bułgarii. Zbadane próbki potwierdziły obecność wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń.

Będą badania pod kątem ASF

BABH rozpoczęła wdrażanie środków mających na celu kontrolowanie i zwalczanie choroby. Dzik został zutylizowany i zdezynfekowany. W okolicy zostaną przeprowadzone regularne badania świń pod kątem ASF. Dotyczy to wszystkich padłych i żywych świń wykazujących objawy kliniczne Afrykańskiego Pomoru Świń. Dotyczy to także dzików.

Wirus przyszedł z Rumunii

Wdrożone zostana ścisłe środki bioasekuracji mające uniemożliwić przenoszenie się wirusa z dzików do świń zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej. Przypadek ASF w Bułgarii nie jest zaskoczeniem. Wirus przywędrował z terenu Rumunii. Od dawna dochodziły sygnały o tym, że Rumuni nie radzą sobie z kontrolą wirusa w swoim kraju.

Źródło: Novinite.com


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/