Animex: nasz zakład w Ełku znajduje się poza strefami ASF

Jak podaje portalspozywczy.pl Animex przesłał oświadczenie w sprawie ograniczenia eksportu wieprzowiny do do USA. W oświadczeniu informuje, że zakład w Ełku znajduje się poza strefami ASF.

Zakład w Ełku znajduje się poza strefami ASF

Jak poinformował Andrzej Pawelczak, rzecznik prasowy Animex Foods, zakład Animex Foods Oddział w Ełku wymieniony przez stronę amerykańską znajduje się poza strefami objętymi restrykcjami dotyczącymi ASF, a wszystkie produkty firmy Animex spełniają obowiązujące krajowe i międzynarodowe normy.

Animex liczy na szybkie wyjaśnienie wątpliwości

Zakład Animex Foods Oddział w Ełku wymienili Amerykanie jako znajdujący się strefie objętej restrykcjami ASF. Tymczasem zgodnie z przepisami unijnymi gmina na której znajduje się zakład jest wyłączona ze strefy ASF. W związku z tym zakład w Ełku znajduje się poza strefami ASF. Nigdy wcześniej strona amerykańska nie miała zastrzeżeń więc firma liczy na szybkie wyjaśnienie wątpliwości i powrót na rynek USA.

A więc wojna – handlowa

Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że szef amerykańskich służb weterynaryjnych przyznał, iż jest to decyzja polityczna. Wstrzymanie importu polskiej wieprzowiny zapadło na wyższym szczeblu. To dalszy ciąg wojny handlowej – USA kontra reszta świata. Amerykanie od dawna mają ogromny deficyt handlowy i obecny prezydent USA, Donald Trump próbuje to zmienić ograniczając import. Historia uczy, że wojna handlowa może przynieść korzyści krótkofalowo, ale długim okresie przynosi więcej strat.

Zakaz eksportu do USA potrwa jeszcze długo

Amerykanie wprowadzili ograniczenia importu produktów z Chin i Meksyku. W odpowiedzi został wstrzymany przez te kraje import amerykańskiej wieprzowiny. W obliczu problemów ze zbytem swojego mięsa amerykańscy hodowcy i producenci mięsa borykają się z dużymi problemami. Ograniczenie importu wieprzowiny z Polski z pewnością jest dla nich korzystne. Tak długo jak USA będą mieli problem ze zbytem swojej wieprzowiny, z pewnością będą bronili dostępu do swojego rynku. Zatem można wnioskować, że wprowadzony tymczasowy zakaz potrwa jeszcze bardzo długo.

Źródło: portalspozywczy.pl


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/