Chińczycy wprowadzają zakaz karmienia odpadami kuchennymi

Chińskie ministerstwo rolnictwa wprowadziło zakaz karmienia odpadami kuchennymi po tym jak wykryto związek takiego karmienia z rozprzestrzenianiem się Afrykańskiego Pomoru Świń.

Ponad 40 ognisk wykrytych

Wydane oświadczenie wprowadzające zakaz karmienia odpadami kuchennymi to pierwszy komentarz chińskich władz na temat szybkiego rozprzestrzeniania się ASF w Chinach. Od początku sierpnia w Chinach wykryto ponad 40 przypadków wirusa u świń. Chorobą zostały dotknięte gospodarstwa produkujące trzodę chlewną w 12 prowincjach.

Skąd wirus w Chinach?

Nie ustalono jeszcze jak Afrykański Pomór Świń przedostał się na teren Chin. Z badań jednak wynika, że 62% z pierwszych ognisk wirusa było związanych z karmieniem odpadów kuchennych. Wprowadzony zakaz karmienia odpadami kuchennymi ma ograniczyć tempo rozprzestrzeniania się tej silnie zakaźnej choroby.

Zakaz karmienia odpadami kuchennymi jest skuteczny

Ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń wykryto głównie na obszarach miejsko-wiejskich. Wirus został wykryty w odpadach kuchennych podawanych świniom w gospodarstwie w Mongolii Wewnętrznej. W prowincjach gdzie wystąpiła epidemia a wprowadzono zakaz karmienia odpadami kuchennymi znacznie zahamowano rozprzestrzenianie się ASF. Jest to dowód na skuteczność tego działania.

Chińczycy powszechnie karmią zlewkami

Odpady kuchenne się powszechnie stosowane w Chinach w żywieniu zwierząt. W szczególności przez drobnych rolników ze względu na niższe koszty niż pasza. Według przepisów zlewki kuchenne mogą być używane w żywieniu zwierząt pod warunkiem ich pasteryzacji. Ma to na celu zabicie zarazków chorobotwórczych. Często jednak hodowcy tego nie czynią.

Rejestr pojazdów żywcowych

Chińczycy wprowadzą też system rejestracji pojazdów transportujących żywe zwierzęta w celu kontroli rozprzestrzeniania się choroby. Głównym kanałem przenoszenia się ASF był transport na dużą odległość zarażonych zwierząt. Planowany jest też ubój zwierząt bliżej gospodarstw i transport w inne rejony kraju mięsa schłodzonego i zamrożonego.

Żródło: The Pig Site


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/