Eksport polskiej wieprzowiny do USA znów możliwy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że eksport polskiej wieprzowiny do USA znów jest możliwy.

Sukces polskich władz

Jak powiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski eksport polskiej wieprzowiny do USA jest znów możliwy ze względu na szybką reakcję i mocne argumenty strony polskiej. 16 zakładów może eksportować wieprzowinę bez żadnych ograniczeń. Jest efekt wspólnej interwencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Potwierdzono także możliwość wpuszczenia na amerykański rynek transportów spełniających wymagania, wysłanych Polski przed 18 października br i płynących do amerykańskich portów.

Pozostali warunkowo

Pozostałe zakłady, co do których Amerykanie zgłosili zastrzeżenia mogą wysyłać tylko przetworzone termicznie produkty z mięsa wieprzowego. Są to zakłady w Ełku, Sokołowie i Łukowie. Komisja Europejska oraz Główni Lekarze Weterynarii Polski i Stanów Zjednoczonych będą rozmawiać nad ponownym prowadzeniem wysyłek mięsa wieprzowego z tych zakładów.

Rozmowy trójstronne

Minister Rolnictwa rozmawiał także z komisarzem ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem na temat uznania regionalizacji w zakresie Afrykańskiego Pomoru Świń. Trójstronne spotkanie – Polska, USA, Komisja Europejska – zostanie zorganizowane przez Komisję Europejską.

Eksport polskiej wieprzowiny do USA wspomoże polskich hodowców

Powrót polskiej wieprzowiny na rynek Stanów Zjednoczonych to bardzo dobra wiadomość. Nie sprawdzą się zatem czarne scenariusze dla naszej branży trzodowej. Być może wynika to z tego, że amerykańskie firmy są mocno zaangażowane w produkcję rolną w Polsce. Ograniczenie eksportu uderzyłoby także w nie. Jednak czasowe zmniejszenie produkcji, z którym mieliśmy przez tydzień do czynienia może ograniczyć podwyżki cen skupu w listopadzie.

Źródło: MRiRW


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/