Dziki z ASF w Belgii występują powszechnie?

Na chwilę obecną znaleziono 111 dzików zarażonych ASF. I to w grupie 188 dzików. Czy zatem dziki z ASF w Belgii występują powszechnie?

Dziki z ASF w Belgii

Od dnia 13 września, czyli od wykrycia Afrykańskiego Pomoru Świń zbadano w Belgii 188 zabitych dzików. 157 z nich było w strefie bezpieczeństwa. Wirusa wykryto w 111 przypadków. Niepokojące dla belgijskich hodowców jest to, że dziki z ASF w Belgii stanowią duży odsetek.

Belgowie twierdzą, że kontrolują sytuację

Afrykański Pomór Świń póki co jest wykrywany jedynie na zagrożonym obszarze. Do tej pory wybito 6000 zwierząt, ale nie było konieczności likwidacji chlewni. Eksperci sugerują, że ważne jest aby pokazać, że choroba występuje jedynie na określonym, wyznaczonym obszarze. Ważne jest to by nie wykryto go poza strefą przez 6 tygodni od pierwszego przypadku.

Wysokie rekompensaty dla hodowców

Belgijski minister rolnictwa obiecał rekompensaty do 1 miliona Euro dla hodowców trzody chlewnej poszkodowanych przez wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. W porozumieniu z Komisją Europejską obszar zastrzeżony podzielono na trzy strefy o różnych warunkach.

Francja jest spokojna

Francja także ograniczyła środki ochronne przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Strefa obserwacji wirusa wynosiła 53 gminy przy granicy z Belgią. Wszystkie gminy oddalone są mniej niż 10 km od belgijskiego obszaru zagrożenia. Zrezygnowano z obserwacji regionu Mozeli graniczącego z Luksemburgiem i Niemcami.

Źródło: topagrar.com


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/