Możliwa dodatkowa pomoc na walkę z ASF

Parlament Europejski został poproszony o 50 mln EUR jako pomoc na walkę z ASF. Możliwe, że wkrótce pojawi się kolejne wsparcie dla hodowców. Parlamentarzyści chcą te środki ująć w budżecie na rok 2019 na walkę z Afrykańskim Pomorem Świń.

Europarlamentarzyści wnioskują o dodatkową pomoc na walkę z ASF

Włoski parlamentarzysta Daniele Viotte uważa, że te środki pomogłyby hodowcom i gospodarce. Unijne wsparcie zwiększyłoby solidarność między państwami członkowskimi oraz obywatelami. Z końcem października parlamentarzyści rozpoczęli negocjacje z Radą Europejską. Do 19 listopada powinny zakończyć się rozmowy. Austriacki minister finansów Hartwig Loeger sceptycznie pochodzi do proponowanych zmian.

Nie wiadomo na co będą przeznaczone te środki

Pomoc na walkę z ASF w wysokości 50 mln Euro to niewielka kwota w skali całej Unii Europejskiej. W szczególności biorąc pod uwagę to, jak szybko wirus rozpowszechnia się w pozostałych krajach europejskich. Tak czy inaczej każda forma wsparcia się liczy. Nawet taka. Pozostaje jeszcze kwestia tego na co zostaną przeznaczone te pieniądze. Najprawdopodobniej będą to odszkodowania dla hodowców i ewentualne wsparcie poprawy bioasekuracji. Tymczasem najbardziej palącą potrzebą całej branży jest zintensyfikowanie prac nad szczepionką.

Źródło: topagrar.com


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/