UE wprowadza zakaz profilaktycznego stosowania antybiotyków

Parlament Europejski zatwierdził przepisy, które wejdą w życie w 2022 roku. Wprowadzają one zakaz profilaktycznego stosowania antybiotyków w rolnictwie.

Profilaktyczne stosowanie antybiotyków

Obecnie antybiotyki stosuje się profilaktycznie, w szczególności u trzody chlewnej i drobiu. Mają one wyrównać poziom zdrowotności tam gdzie ogniska chorób są powszechne i trudne do kontrolowania. Mają one też zapobiegać zakażeniom na przykład przy wczesnym odsadzaniu trzody chlewnej.

Większość antybiotyków stosuje się u zwierząt hodowlanych

Szacuje się, że 2/3 antybiotyków jest zużywanych na zwierzęta hodowlane. Nadużywanie antybiotyków spowodowało narastanie problemu powstawiania bakterii antybiotykoodpornych. Mogą one przenosić się na ludzi i wówczas nie ma na nie skutecznego lekarstwa. Zakaz profilaktycznego stosowania antybiotyków ma temu zapobiec.

Zużycie antybiotyków jest i tak niższe od średniej światowej

Szacunki mówią, że światowe zużycie antybiotyków wykorzystywanych w rolnictwie jest jeszcze większe – 73%. Stanowisko Unii Europejskiej jest zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. WHO w zeszłym roku przestawiła wytyczne dotyczące stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt.

Zakaz profilaktycznego stosowania antybiotyków, ale z pewnymi wyjątkami

Nowe przepisy mają spowodować bardziej odpowiedzialne stosowanie antybiotyków i stosowanie ich jedynie w uzasadnionych przypadkach chorobowych. Profilaktyczne leczenie zwierząt będzie możliwe u pojedynczych zwierząt jeżeli prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest bardzo wysokie. Możliwe będzie też leczenie grupowe, jeżeli będzie duże ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na inne zwierzęta. Nowe przepisy UE muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez ministrów poszczególnych krajów.

Źródło: The Pig Site


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/