2018-11-08 Notowanie warchlaków duńskich

Duńczycy są największym w Europie producentem warchlaków, z tego większość eksportują do innych państw na cele tuczowe. Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Kategorii warchlaków można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.

Na cenę dla hodowcy składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. Zwykle cena jest określona dla wagi załadunku dla standardu 30 kg. Różnica wagowa jest korygowana 0,80 EUR za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. Rozliczenie prawie zawsze jest po wadze załadunku, a utrata wagi jest stratą nabywcy i musi być wkalkulowana w koszty produkcji.

Status zdrowotny Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
SPF Region 2/3 PRRS negatywny 250 DKK 240 DKK +10 DKK
SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 230 DKK 220 DKK +10 DKK
konwencjonalne 220 DKK 210 DKK +10 DKK

Kurs DKK z dnia 2018-11-08 wynosi 0,5757

Notowanie obowiązuje od 12.11 do 18.11.

Komentarz – notowanie warchlaków duńskich.

Pojawiło się zapotrzebowanie na warchlaki ze względu na potencjalne zyski na święta. Mówi się o spadającym pogłowiu i braku tuczników na Wielkanoc. I w zasadzie można by sądzić, iż faktycznie tak będzie. Pokrzyżować jednak te piękne plany na zarobek hodowców ASF może. Europa jest eksporterem wieprzowiny, i to znaczącym. Ograniczenie rynków zbytu z powodu wirusa może spowodować, że mimo spadku pogłowia wieprzowiny na rynku dalej będzie za dużo. A wówczas ceny i tak nie będzie. Najwięcej zależy teraz od tego jak rozprzestrzeniać się wirus ASF.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz