Opinia PIW w sprawie odstrzału dzików

W związku z burzliwymi doniesieniami medialnymi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiło zapytać ekspertów o redukcję populacji dzików. Została opublikowana opinia PIW w sprawie odstrzału dzików.

Szybko rośnie populacja dzików

Według Państwowego Instytutu Weterynarii nie ma mowy o “rzezi” dzików, które osoby spoza branży rolnej przedstawiają w mediach. Według nich znaczny przyrost populacji dzika o ponad 200% rocznie jest pozytywną propagacją wolno żyjących zwierząt. Osoby te grają na emocjach nie zważając na inne ważne aspekty tego działania.

Opinia PIW w sprawie odstrzału dzików – przede wszystkim dobro obywateli

Branża trzody chlewnej ma istotne znaczenie dla naszej gospodarki. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej roczna wartość polskiej produkcji trzody chlewnej wraz z pochodnymi wynosi około 18-20 mld PLN. Do tego należy uwzględnić koszty społeczne rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Redukcja pogłowia dzików ma na celu zabezpieczyć polskich hodowców przed potencjalnym zagrożeniem ze strony wirusa a w konsekwencji zabijania i utylizacji tysięcy świń, w tym loch prośnych, warchlaków oraz prosiąt.

Bioasekuracja nie wystarcza

W mediach pojawiają się opinie, że to nie dziki są winne rozprzestrzenianiu się wirusa. Jednakże w odnajdowanych szczątkach padłych dzików odsetek dzików zarażonych ASF wynosi ponad 70%. Na ostatnim odcinku oczywiście wirusa przenosi człowiek, ale choroba po kraju roznoszona jest głównie przez dziki stwarzając zagrożenie dla stad świń. Mimo zachowywania zasad bioasekuracji ryzyko zarażenia stad jest większe w rejonach gdzie znajdują się dziki będące nosicielami Afrykańskiego Pomoru Świń.

Dziki szybko zarażają się ASF

Opinia PIW w sprawie odstrzału dzików wskazuje na dziki jako główny wektor w szerzeniu się ASF w hodowli trzody chlewnej w Polsce. Takie wnioski wyciągnięto obserwując sytuację epidemiologiczną od początku wystąpienia ASF w Polsce. Liczba padłych dzików będących nosicielami ASF rośnie w tempie geometrycznym.

Redukcja populacji dzików w innych krajach przynosi efekty

Rozważano różne sposoby ograniczenia populacji dzików. Przeanalizowano także działania dotyczące odstrzału w innych krajach. Np. w Niemczech w sezonie łowieckim 2017/2018 odstrzelono 42% więcej dzików niż rok wcześniej. Także w Estonii intensywny odstrzał dzików doprowadził do zmniejszenia liczby przypadków ASF. Według opinii PIW intensyfikacja odstrzału dzików pozwoli na zmniejszenie ryzyka rozszerzania się choroby w populacji dzików w kierunku zachodnim, przy zachowaniu pozostałych środków zwalczania choroby.

Emocje, nie logika

Medialna nagonka na decyzję o redukcji populacji dzików działa na emocje. Zbyt szybkie rozprzestrzenianie się dzików na terenie naszego kraju stanowi zagrożenie dla naszych hodowców i ich stad. Obrona “niewinnych” dzików w efekcie skutkować będzie koniecznością zabicia tysięcy jak nie milionów świń. Równie niewinnych. Tak jak hodowcy, czekamy z niecierpliwością na odstrzał dzików, który już dawno powinien być wprowadzony.

Źródło: MRiRW


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/