Stanowisko myśliwych w sprawie odstrzału dzików

Naczelna Rada Łowiecka i Zarząd Głównego Polskiego Związku Łowieckiego wydały oświadczenie przedstawiające stanowisko myśliwych w sprawie odstrzału dzików.

Stanowisko myśliwych w sprawie odstrzału dzików

Organizacje łowieckie wyraziły zdecydowaną dezaprobatę redukcji dzika przez strzelanie do ciężarnych i prowadzących potomstwo loch. Myśliwi poważnie i profesjonalnie traktują swoją rolę opiekunów krajowej przyrody. Według nich dziki są istotne w zachowaniu równowagi w ekosystemach leśnych. Naczelna Rada Łowiecka podkreśliła, że redukcja populacji dzików w wyznaczonych strefach jest konieczna w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń.

Polski Związek Łowiecki zaprzecza

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego stanowczo zaprzeczył informacjom pojawiającym się w mediach na temat odstrzału sanitarnego na poziomie 200 tys. Stanowisko myśliwych w sprawie odstrzału dzików jest takie, że odstrzał nie jest ponad miarę. Na sezon 2018/2019 określono pozyskanie dzika na 185 tys. sztuk. Niemożliwe i niedopuszczalne jest pozyskanie 200 tys dzików w dwa miesiące. Organizacje łowieckie i myśliwi nie wyrażali zgody na tego typu działania. Odstrzał dzików w poprzednich latach kształtował się na poziomie: sezon 2014/2015 – 260 tys, 2015/2016 – 310 tys, 2016/2017 – 282 tys, 2017/2018 – 308 tys. Populacja dzika jest obecnie znacznie obniżona.

Nie ma ograniczeń w polowaniu na dziki

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 sierpnia 2017 r myśliwi mogą polować na dziki przez cały rok bez względu na wiek i płeć. Każdy myśliwy jest zobowiązany do przestrzegania zasad etyki łowieckiej. Myśliwi rozumieją także konieczność działania dotyczące zwalczania wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń i deklarują pomoc organom Państwa w tych działaniach.

Źródło: PZŁ


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/