ASF w Polsce to miliony złotych strat

Walka z Afrykańskim Pomorem Świń to nie tylko problem dzików nagłośniony przez media. Jak podaje Rzeczpospolita, ASF w Polsce to miliony złotych strat w eksporcie.

Branża trzodowa w Polsce to miliardy złotych

Według szacunków branża produkcji wieprzowiny w Polsce jest warta 20 mld zł. Odzyskanie utraconych rynków zbytu na nasz eksport mięsa to 1,6 mld zł. Jak widać ASF w Polsce to miliony złotych strat, a może w perspektywie lat nawet i miliardy. Stawka jest więc bardzo wysoka.

Tylko kraje UE kupują naszą wieprzowinę

Polskie firmy z powodu obecności Afrykańskiego Pomoru Świń mogą wysyłać wieprzowinę jedynie do Unii Europejskiej i kilku krajów uznających regionalizację. Regionalizacja oznacza, że kupują wieprzowinę z regionów nieobjętych ASF. Jednakże najwięksi odbiorcy wieprzowiny jej nie uznają, więc zakazem importu wieprzowiny obejmują cały kraj.

Gdzie sprzedać naszą wieprzowinę?

Na rynki poza Unią Europejską trafiało 39% polskiego eksportu wieprzowiny. To zamknięcie tych rynków spowodowało gwałtowne załamanie naszego eksportu, a co za tym idzie spadek cen i problemy naszych hodowców. Chiny były odbiorcą 12% naszego eksportu nieprzetworzonej wieprzowiny, Białoruś 10%, Rosja 8%, Japonia 6%. ASF w Polsce to miliony złotych strat w eksporcie tym bardziej, że utracone rynki zbytu należą do najbardziej rentownych. Najlepszym rynkiem zbytu jest rynek chiński, który został zamknięty natychmiast po wykryciu pierwszego przypadku ASF.

Źródło: rp.pl


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/