Rozmowy z Litwą o handlu świniami

Podczas poniedziałkowego spotkania szefów służb weterynaryjnych Polski i Litwy omawiano ważny temat dla polskich hodowców. Oto jak potoczyły się rozmowy z Litwą o handlu świniami.

Analiza wymogów handlu żywymi świniami

Głównym celem spotkania dyrektora Państwowej Komisji ds. Żywności i Weterynarii na Litwie Dariusa Remeika oraz polskiego głównego lekarza weterynarii Pawła Niemczuka było przeanalizowanie wymogów i warunków dwustronnego handlu żywymi świniami.

Konieczna większa kontrola

Rozmowy z Litwą o handlu świniami dotyczyły stosowania środków kontrolnych i zapobiegawczych w odniesieniu do występowania ASF w obu krajach jak równie wymogów technicznych dotyczących handlu trzodą chlewną z regionów objętych ograniczeniami w związku z Afrykańskim Pomorem Świń.

Jest porozumienie

Obaj szefowie służb weterynaryjnych doszli do porozumienia, że konieczne jest zaostrzenie technicznych wymagań kontrolnych i usprawnienia mechanizmów wymiany informacji między Litwą i Polską. Rozmowy z Litwą o handlu świniami były rozmowami technicznymi przed spotkaniem ministrów rolnictwa obu krajów, które odbędzie się w Berlinie podczas targów Zielony Tydzień.

Rozwiązać problem zanim problemy się pogłębią

Afrykański Pomór Świń najpierw ograniczył nasz eksport na najbardziej rentowne rynki świata tj Chiny, Japonię. Jedynie handel z Unią Europejską nie doprowadził do zupełnego zniszczenia naszej produkcji trzody. Przykład litewski pokazuje, że i rynki UE mogą zostać dla nas ograniczone, nawet jeśli to nie będzie do końca zgodne z unijnym prawem. Zanim problem się wyjaśni, ucierpią nasi hodowcy.

Źródło: GIW


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/