Rośnie eksport duńskiej wieprzowiny

W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku Dania wyeksportowała o 3% więcej mięsa wieprzowego niż w roku poprzednim. Według Rady ds. Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB) eksport duńskiej wieprzowiny wzrósł do poziomu 840 tys ton.

Rośnie eksport

Z jednak wolumenowo rośnie eksport duńskiej wieprzowiny, z drugiej jednak wartość sprzedaży spadła o 10% do poziomu 12,4 mld DKK (1,7 mld EUR). Na spadek wartości sprzedaży wpłynęło w 2018 roku wiele czynników, takich jak: wzrost produkcji trzody chlewnej w Europie, konkurencja na światowych rynkach eksportowych i obawy związane z Afrykańskim Pomorem Świń.

UE głównym odbiorcą

Eksport duńskiej wieprzowiny wzrósł głównie dzięki sprzedaży do Unii Europejskiej. Sprzedaż w tym kierunku wzrosła o około 5%. W pierwszych trzech kwartałach 2018 największym importerem duńskiego mięsa wieprzowego były Niemcy (255 tys ton, +10%), Polska (+6%) oraz Włochy (+10%). Spadła natomiast sprzedaż do Wielkiej Brytanii, trzeciego co do wielkości odbiorcy duńskiego mięsa. Spadek wyniósł 7,7 tys ton (-8%) do poziomu 93 tys ton.

Eksport do krajów trzecich spada

Zmniejszył się handel Danii z krajami trzecimi – o 1%. Spadek ten był spowodowany przede wszystkim znacznym spadkiem dostaw do Chin. Wolumen sprzedaży na ten rynek spadł aż o 18% do poziomu 48,5 tys ton. Drugim pod względem wielkości odbiorcą duńskiej wieprzowiny spoza UE jest Japonia, ale tam także spadła sprzedaż: o 1,4% do poziomu 82 tys ton. Wynika to z rosnącej konkurencji ze strony Hiszpanii, Kanady i Holandii.

Źródło: Euromeatnews


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/