ASF w Mongolii

Epidemia Afrykańskiego Pomoru Świń szybko rozprzestrzenia się na terenie Chin. Teraz kolejne państwo wykryło chorobę u siebie. Stwierdzono ASF w Mongolii.

Coraz głębiej w Chinach

ASF w Chinach przenosi się szybko coraz bardziej w głąb kraju. Skala epidemii na ja polskie warunki jest ogromna. Według danych chińskich liczba świń ubitych z powodu Afrykańskiego Pomoru Świń przekroczyła już 900 tysięcy sztuk. Co więcej, ta liczba będzie dalej rosła.

ASF w Mongolii

Wykryto teraz także ASF w Mongolii. Ognisko wykryto w prowincji Bulgan, w miejscowości położonej około 270 km na zachód od stolicy kraju, Ułan Bator. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt w przydomowej farmie stwierdzono 85 zarażonych świń a 214 skierowano na kwarantannę.

Niezwykłe odkrycie

Wykrycie Afrykańskiego Pomoru Świń jest dość niezwykłe. Przede wszystkim Mongolia graniczy z dwoma krajami w których jest już wirus – na północy z Rosją i na południu z Chinami. Najnowsze zgłoszone przypadki pojawiają się w Chinach. Wydaje się więc, że to z tamtego kierunku przyszła epidemia. Tymczasem najbliższe znane ognisko ASF znajduje się w Rosji. W marcu 2017 roku w Irkucku wykryto ognisko ASF z 40 zarażonymi świniami. Mimo to, jednak jest to 450 kilometrów od ogniska w Mongolii. Najbliższe ognisko w Chinach znajduje się 1000 kilometrów od tego miejsca.

Niewielka produkcja trzody chlewnej

Interesujące jest to, że produkcja świń w Mongolii jest niewielka. Według oficjalnych danych w Mongolii jest około 32 tysiące świń. Rolnictwo w tym kraju skupia się na koczowniczym pasterstwie opartym na owcach, kozach, bydle, koniach i wielbłądach. Funkcjonuje tam zaledwie kilka zakładów mięsnych toteż eksport mięsa jest ograniczony. Mimo to, nawet w takim przypadku należy zwracać na bioasekurację i ochronę przed wirusem.

Źródło: Pigprogress


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/