2019-01-24 Notowanie warchlaków duńskich

Duńczycy są największym w Europie producentem warchlaków, z tego większość eksportują do innych państw na cele tuczowe. Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Kategorii warchlaków można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.

Na cenę dla hodowcy składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. Zwykle cena jest określona dla wagi załadunku dla standardu 30 kg. Różnica wagowa jest korygowana 0,80 EUR za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. Rozliczenie prawie zawsze jest po wadze załadunku, a utrata wagi jest stratą nabywcy i musi być wkalkulowana w koszty produkcji.

Status zdrowotny Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
SPF Region 2/3 PRRS negatywny 315 DKK 305 DKK +10 DKK
SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 295 DKK 285 DKK +10 DKK
konwencjonalne 285 DKK 275 DKK +10 DKK

Kurs DKK z dnia 2019-01-24 wynosi 0,5752

Notowanie obowiązuje od 28.01 do 03.02.

Komentarz – notowanie warchlaków duńskich.

Ponownie po niewielkiej przerwie warchlaki znowu zaczęły drożeć. Coraz bardziej się rozjeżdżamy z kosztami w stosunku do przychodów. Jeżeli warchlaki będą dalej drożeć, wskazywałoby to na oczekiwania zachodnich hodowców co do wzrostu cen skupu. Czyżby zatem na wiosnę ceny skupu tuczników miały wystrzelić w kosmos niczym sputnik?


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz