Rośnie eksport wieprzowiny do Chin z Niemiec

Niemieccy eksporterzy mięsa wieprzowego odzyskali udział w rynku chińskim i ponownie zostali najważniejszym dostawcą. Eksport wieprzowiny do Chin to żyła złota dla niemieckich producentów.

Niemcy odzyskują rynek chiński

Według danych na temat chińskiego importu Niemcy odzyskują pozycję w Chinach. Niemiecki eksport wieprzowiny do Chin wzrósł o prawie 8%. Mimo tego, że w 2018 roku chiński import świeżej i mrożonej wieprzowiny spadł rok do roku o 2% do poziomu nieco ponad 1,19 mln ton, Niemcy umocnili swoją pozycję na tym rynku. Zwiększyli sprzedaż o 7,8% o 16,6 tysięcy ton do poziomu 228 tysięcy ton. Obecnie ich udział w rynku wynosi 19,1% a to oznacza wzrost o 1,7% punktu procentowego rok do roku.

Hiszpanie najlepsi

Na pierwszym miejscu wśród eksporterów jest Hiszpania. Hiszpański eksport wieprzowiny do Chin wyniósł prawie 220 tysięcy ton. Jednakże ich sprzedaż spadła aż o 7,5%. Najbardziej spadł eksport USA, bo prawie o połowę do poziomu niecałych 86 tysięcy ton. Jest to wynik chińskich ceł nałożonych przez Chińczyków. Na tym zamieszaniu skorzystali Brazylijczycy, którzy sprzedali 3 razy więcej wieprzowiny – 150 tysięcy ton.

Spada import podrobów

Niespodziewanie zmniejszyło się chińskie zapotrzebowanie na świńskie podroby. Import spadł o 23,4% to jest o prawie 290 tysięcy ton do poziomu 996 tysięcy ton. Najbardziej dotknęło to USA którzy odnotowali spadek o 57,5% do 177 tysięcy ton. Pomimo spadku w dalszym ciągu pozostali najważniejszym dostawcą podrobów.

Źródło: ISW


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/