Rosja eksporterem wieprzowiny netto w 2018 roku

W zeszłym roku Rosja stała się eksporterem wieprzowiny netto. Wyeksportowano wieprzowinę i podroby w ilości 106 tys ton w ciągu 11 miesięcy. To o 11% więcej niż rok wcześniej.

Rośnie eksport

Wzrost eksportu nastąpił przede wszystkim z powodu wysyłek do Wietnamu, Białorusi, Azerbejdżanu i Ukrainy. Eksport do Wietnamu wzrósł w ciągu 11 miesięcy ponad dwukrotnie i wyniósł 15 tysięcy ton. To znakomity wzrost, którego można pozazdrościć.

Nie tylko wzrosty

Pomimo tego, że eksport wieprzowiny do Wietnamu odnosi sukcesy, to eksport do Hongkongu ma się nieco gorzej. Wyniósł on 26 tysięcy ton co oznacza spadek o prawie 23% rok do roku. Hongkong jest bardzo dobrym płatnikiem, ale wymagającym. Spadek eksportu na ten rynek oznacza najwyraźniej niewystarczającą jakość mięsa w stosunku do ceny.

Rośnie import podrobów

Eksport świeżej i mrożonej wieprzowiny z Rosji wzrósł prawie o jedną czwartą w ciągu roku i wyniósł prawie 30 tysięcy ton. Równocześnie import mrożonych podrobów wzrósł 44 tysiące ton. Oznacza to wzrost o 11% w porównaniu z okresem 11 miesięcy roku poprzedniego. Tak czy inaczej Rosjanie wyszli na handlu wieprzowiną na plus. Czyżby zamknięcie rynku zaczęło przynosić efekty? Rosjanie odbudowali swoją produkcję trzody i ruszają ze swoim mięsem poza granice swojego kraju.

Źródło: Euro Meat News


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/