2019-02-07 Notowanie warchlaków duńskich

Duńczycy są największym w Europie producentem warchlaków, z tego większość eksportują do innych państw na cele tuczowe. Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Kategorii warchlaków można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.

Na cenę dla hodowcy składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. Zwykle cena jest określona dla wagi załadunku dla standardu 30 kg. Różnica wagowa jest korygowana 0,80 EUR za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. Rozliczenie prawie zawsze jest po wadze załadunku, a utrata wagi jest stratą nabywcy i musi być wkalkulowana w koszty produkcji.

Status zdrowotny Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
SPF Region 2/3 PRRS negatywny 345 DKK 325 DKK +20 DKK
SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 325 DKK 305 DKK +20 DKK
konwencjonalne 315 DKK 295 DKK +20 DKK

Kurs DKK z dnia 2019-02-07 wynosi 0,5763

Notowanie obowiązuje od 11.02 do 17.02.

Komentarz – notowanie warchlaków duńskich.

Mimo tego, że ceny warchlaków rosną już od wielu tygodni, dzisiaj ponownie znacznie wzrosły – aż o 20 DKK. Wygląda na to, że warchlaki drożeją szybciej niż tuczniki. Mimo tego, że tuczniki drożeją, ceny warchlaków też przyspieszają. Trochę to niepokojące kiedy koszty rosną szybciej niż potencjalne przychody. Do zeszłorocznego szczytu cen warchlaków brakuje jeszcze 115 DKK, ale najbardziej interesujące jest jak bardzo mogą podrożeć tuczniki.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz