ASF w Belgii – coraz więcej wykrytych przypadków

ASF w Belgii się rozwija. Większość z nich zostało znalezionych w prowincji Luksemburg w południowej części Belgii. Tak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt.

Rośnie liczba wykrytych przypadków ASF w Belgii

Belgowie niepokoją się tego, że 2 przypadki ASF w Belgii zostały znalezione u dzika niedaleko wioski Orsinfaing około 3,5 km na północ od ostatniej lokalizacji Afrykańskiego Pomoru Świń. Lokalne media informują o znalezieniu dzika z ASF w pobliżu Mussy-la-Ville 2 km od granicy francuskiej. Dane nie zostały przekazane jeszcze Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt. Od pierwszego przypadku ASF w Belgii wykrytego we wrześniu 2018 roku. Do chwili obecnej nie wykryto wirusa u świń.

Aresztowano dwie osoby w związku z ASF

Belgijska policja aresztowała w prowincji Luksemburg dwóch mężczyzn w związku z Afrykańskim Pomorem Świń. Przesłuchano ogółem cztery osoby, z czego dwie zdecydowano się zatrzymać. Władze nie złożyły żadnych oświadczeń związanych z aresztowaniami. Jedna z czterech przesłuchanych osób jest pracownikiem służb leśnych – walońskiego Departamentu Przyrody i Lasów (DNF).

Dlaczego przywieziono dziki do Belgii?

Lokalne media spekulują na temat przyczyn aresztowań. Podejrzewa się, że zostali aresztowani pod zarzutem przemytu dzików zarażonych ASF z Europy Wschodniej już wiosną 2018 roku. Co więcej mężczyźni nie zgłosili odkrycia zainfekowanych tusz. Dzik najprawdopodobniej został przetransportowany do południowej Belgii, jako trofea dla zamożnych obywateli Belgii.

Straty w belgijskim przemyśle

Belgijski minister rolnictwa, Denis Ducarne powiedział, że sektor trzody chlewnej w Belgii jest w kryzysie z powodu ASF. Ceny wieprzowiny spadły o 20% chociaż jeszcze nie wykryto obecności wirusa u świń. Minister rozważa wprowadzeni wsparcia dla hodowców w postaci czasowego obniżenia podatków a nawet całkowitego ich zniesienia. Poza rolnictwie ucierpiały także przemysł drzewny i branża turystyczna.

Źródło: Pig Progress


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/