Spada pogłowie trzody chlewnej we Francji

Zmniejszy się produkcja francuskiej wieprzowiny, ponieważ spada pogłowie trzody chlewnej we Francji. Tak wynika z informacji francuskiego Departamentu ds. Rolnictwa.

Spada pogłowie trzody chlewnej we Francji

Według ekspertów produkcja wieprzowiny w 2019 roku wyniesie 2,23 mln ton. To oznaczałoby spadek o 1,3% w stosunku do roku poprzedniego. W kwestii wymiany handlowej spodziewany jest wzrost importu o 1,3% czyli do 623,5 tysiąca ton a wzrost importu ma wynieść 0,7% czyli 730,6 tysięcy ton.

Spada konsumpcja wieprzowiny

Pogłowie trzody chlewnej we Francji spadnie ze względu na spadek konsumpcji. Spożycie wieprzowiny zmniejszy się o 1,2% do poziomu 2,12 mln ton. Spodziewany spadek konsumpcji skompensowany będzie wzrostem konsumpcji w innych krajach europejskich. W Unii Europejskiej spodziewana jest równowaga pomiędzy popytem a podażą do połowy bieżącego roku. Na innych rynkach francuscy producenci muszą konkurować z innymi producentami z państw UE.

USA głównym konkurentem

Długofalowo to Stany Zjednoczone są głównym konkurentem dla producentów francuskich. Produkcja trzody w USA jest konkurencyjna ze względu na niski koszt produkcji. Jak tylko ustabilizuje się sytuacja związana ze sporami handlowymi, mają oni szansę na zdobycie dużej części rynku.

W zeszłym roku były wzrosty

Według szacunków francuskiego Departamentu ds. Rolnictwa w zeszłym roku wyprodukowano we Francji 2,26 mln ton mięsa czyli o 1,5% więcej niż w roku poprzednim. Na tę masę składa się 23,62 mln ubitych świń, czyli więcej o 0,9%. Wzrost masy większy niż wzrost uboju oznacza większą wagę ubitych zwierząt.

Źródło: SUS


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/