Minister Ardanowski – bez wybicia dzików, nie opanujemy ASF w Polsce

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski oświadczył, że bez wybicia dzików, nie opanujemy ASF w Polsce. Minister Ardanowski powiedział coś, o czym od dawna wiedzą wszyscy hodowcy świń w Polsce.

Spotkanie z rolnikami

W minioną środę Minister Ardanowski spotkał się z wielkopolskimi rolnikami. Jednym z tematów był ASF. Obecnie choroba występuje w znacznej części Europy, ale kilka temu kiedy wykryto pierwsze przypadki w Polsce nie wiedziano co robić. Minister Ardanowski powiedział, że możliwe, że gdyby wówczas zdecydowano się wybić wszystkie dziki przy białoruskiej granicy, nie mielibyśmy tyle problemów.

Europa dojrzewa do pomocy

Minister Ardanowski zaznaczył, że Europa dopiero uznaje, że jest to choroba międzynarodowa. Dotychczas UE wychodziła z założenia, że każdy kraj niech sobie radzi sam. Teraz widzą, że to wspólny problem. Biorąc pod uwagę rozprzestrzenianie się choroby w innych krajach urzędnicy w Brukseli zaczynają doceniać polskie osiągnięcia. Obecnie nawet Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności mówi wprost, że bez wybicia dzików nie da się opanować choroby.

Im strzelać nie kazano

Minister Ardanowski wypowiedział się także na temat Polskiego Związku Łowieckiego, który nie chce z powodów etycznych wystrzelać dzików. Powodem miał być brak opłacalności. Tymczasem wprowadzenie zachęt finansowych zostało odebrane jako próba przekupstwa. Do tego dochodzą organizacje ekologiczne i obrońcy zwierząt według których zabijanie zwierząt jest niemoralne.

Na zachodzie jest inaczej

W Niemczech organizacje ekologiczne zachęcały rząd i myśliwych do zwiększenia odstrzału. We Francji, gdzie jest zagrożenie przedostania się ASF z Belgii wybito wszystkie dziki w pasie przygranicznym. Najważniejsze teraz aby choroba nie przeniosła się na obszary od intensywnej produkcji trzody czyli m.in. do wielkopolski czy województwa kujawsko-pomorskiego

Źródło: PAP


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/