Eksport wieprzowiny z UE spadł o 9% w końcu 2018

Pod koniec zeszłego roku Unia Europejska wyeksportowała o 9% mniej wieprzowiny niż w rok wcześniej. Dane Eurostatu wskazują na to, że eksport wieprzowiny spada.

Słaby koniec roku

Według danych Eurostatu eksport wieprzowiny w listopadzie i grudniu 2018 był niższe od analogicznego okresu w 2017. To oznacza eksport niższy o 370,5 tys ton. W dalszym ciągu to Chińczycy są największym odbiorcą europejskiej wieprzowiny to eksport na tamtejszy rynek spadł o 13% rok do roku. Co więcej eksport wieprzowiny do Hongkongu spadły aż o 63% w listopadzie i 71% w grudniu. Eksport wieprzowiny do Korei Południowej spadł o 9% w grudniu, po tym jak w listopadzie wzrósł o 24% – rok do roku. To była zmiana kierunku trendu zanotowanego w całym 2018 roku.

Cały rok wypada nieźle

Eksport w całym 2018 roku wzrósł o 2% w porównaniu z rokiem 2017. Osiągnął w całym roku poziom 2,14 miliona ton. Rok 2018 był drugim najwyższym rokiem pod względem eksportu wieprzowiny zaraz po 2016 roku. Ten spadek na koniec roku spowodował, że hodowcy w okresie “świńskich żniw” nie mogli zarobić. Nie ma co, europejska wieprzowina jest relatywnie droga. Ale jednego nie można podważyć – jakości. Wysoka cena jest rekompensowana przez wysoką jakość. Na rynkach gdzie najważniejsza jest cena, nie ma szans na przebicie. Tam zawsze wygra amerykańska i brazylijska wieprzowina.

Źródło: Euro Meat News


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/