Rosja zamierza utrzymać sankcje na mięso i inne produkty spożywcze

Federalna Służba Celna Rosji chce przedłużyć sankcje na mięso i inne produkty żywnościowe wprowadzone w 2014 roku. Embargo dotyczy żywności pochodzącej między innymi z USA, Unii Europejskiej, Kanady, Australii, Norwegii i Ukrainy.

Embargo o wartości 1,2 mld USD

Ograniczenie przywozu wpłynie na prawie 600 tys ton żywności o wartości 1,2 mld dolarów rocznie. Zaostrzono sankcje dotyczące przywozu żywności, ponieważ niektórzy eksporterzy nauczyli się przywozu produktów pod nawami produktów nie objętych ograniczeniami. W ten sposób możliwe będzie objęte zakazem importu konserw mięsnych i produktów mięsnych dotychczas objętych ograniczeniami. Wnioskowane są sankcje dotyczące importu żywych zwierząt w tym bydła, drobiu, owiec i kóz. Rosjanie zamierzają nałożyć sankcje także na schłodzone i mrożone mięso jagnięce i kozie.

Sankcje: straty dla gospodarki, straty dla konsumentów

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego oszacowało, że zachodnie sankcje nałożone na Rosję w ciągu pięciu lat przyniosły straty gospodarcze w wysokości 6,3 mld dolarów. Co ciekawe, wprowadzone embargo na żywność wpłynęło na rynek krajowy powodując stratę rosyjskich konsumentów o wysokości 4,2 mld dolarów.

Przemyt na dużą skalę?

Według rosyjskich służb celnych produkty spożywcze są przemycane do Rosji na dużą skalę. Według rzecznika prasowego FCS powszechną praktyką jest eksport produktów z kodami celnymi produktów dopuszczonych do przywozu. Wiele razy konieczne było zwrotne wysłanie przemycanych produktów.

Rosjanie niszczą żywność by wspierać swoich producentów

Prezydent Rosji Władimir Putin obiecał, że rosyjskie służby będą niszczyć wszystkie przemycane produkty spożywcze, w tym mięso. Jest to konieczne aby wspierać krajowych producentów. Według rosyjskich detalistów bardziej restrykcyjne przepisy spowodują podwyżkę cen na rosyjskim rynku mięsa. Ograniczenie importu żywych zwierząt będzie szczególnie dotkliwe dla rosyjskiego przemysłu drobiarskiego, ponieważ 40% zwierząt hodowlanych pochodzi z importowanych ras.

Źródło: Global Meat News


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/