ASF przenosi się w wodzie i paszy

Jak wykazują najnowsze badania amerykańskich naukowców wirus ASF przenosi się w wodzie i paszy w bardzo łatwy sposób.

Badania na rozprzestrzenianiem wirusa

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Kansas wskazują na to, że ASF przenosi się doustnie – w wodzie i paszy. Celem badania było ustalenie minimalnych i średnich dawek wirusa poprzez narażenie na doustne przyjęcie wirusa podczas naturalnych zachowań związanych z piciem i żywieniem.

ASF przenosi się w łatwy sposób

Według badań do zarażenia poprzez wodę dochodziło nawet przy niskim poziomie wirusa. Oznacza to, że Afrykański Pomór Świń przekazywany doustnie jest bardzo zaraźliwy. Do zarażenia ASF poprzez paszę konieczne było wyższe stężenie wirusa, ale badania wskazywały na większą częstotliwość zarażeń w ten sposób. Oznacza to, że skażona karma jest czynnikiem bardziej znaczącym.

To wyjaśnia niektóre przypadki

Badania przeprowadzono, ponieważ niektóre przypadku wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń w Rosji i Chinach były trudne do wyjaśnienia. Ogniska pojawiały się w stadach oddalonych od siebie o tysiące kilometrów. Stąd pojawiła się hipoteza, że ASF przenosi się poprzez wodę i paszę. Już wcześniej pasza była głównym nośnikiem choroby PEDv w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku.

Ważne odkrycie

Odkrycie, że ASF przenosi się przez wodę i paszę jest bardzo istotne. To przetwarzanie składników paszy może narazić je na zanieczyszczenie. Chińczycy powszechnie suszą uprawy przy drogach, które mogą przenosić wirusa. Przygotowanie paszy z tak przygotowanych roślin może być źródłem wirusa.

Źródło: Pig Progress


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/