2019-02-28 Notowanie warchlaków duńskich

Duńczycy są największym w Europie producentem warchlaków, z tego większość eksportują do innych państw na cele tuczowe. Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Kategorii warchlaków można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.

Na cenę dla hodowcy składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. Zwykle cena jest określona dla wagi załadunku dla standardu 30 kg. Różnica wagowa jest korygowana 0,80 EUR za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. Rozliczenie prawie zawsze jest po wadze załadunku, a utrata wagi jest stratą nabywcy i musi być wkalkulowana w koszty produkcji.

Status zdrowotny Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
SPF Region 2/3 PRRS negatywny 360 DKK 360 DKK bez zmian
SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 345 DKK 345 DKK bez zmian
konwencjonalne 335 DKK 335 DKK bez zmian

Kurs DKK z dnia 2019-02-28 wynosi 0,5778

Notowanie obowiązuje od 04.03 do 10.03.

Komentarz – notowanie warchlaków duńskich.

Wzrosty cen warchlaków duńskich się zatrzymały. Cena jest dość wysoka, ale do rekordu z zeszłego roku jeszcze 100 DKK, czyli daleko. Zatrzymanie cen to z jednej strony dobra wiadomość, ponieważ nie będą rosły koszty produkcji. Z drugiej jednak, patrząc także na zachowanie cen tuczników, może oznaczać pewien hamulec do wzrostu cen skupu.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz