Czechy są wolne od ASF – to sukces

Wygląda na to, że można się uwolnić od ASF. Wirus sukcesywnie rozprzestrzenia się po Europie. Tymczasem ponownie Czechy są wolne od ASF.

Można się uwolnić od ASF

Wbrew temu co dzieje się w Europie i w Azji jednemu krajowi się udało uwolnić od wirusa. Czechy są wolne od ASF, ponownie. Jest to pierwszy kraj w Unii Europejskiej oficjalnie uznany za wolny od Afrykańskiego Pomoru Świń. W wyniku podjętych działań od kwietnia 2018 roku nie stwierdzono epidemii w związku z czym Czechy uzyskały poparcie państw członkowskich Unii Europejskiej w celu zniesienia wszelkich restrykcji w tym kraju.

Dwa lata systematycznych działań

Czechy są wolne od ASF w niecałe dwa lata po tym, jak wykryto pierwszy przypadek. Kraj ten podjął intensywne działania mające na celu zwalczenie choroby. To, że Czechom się udało, oznacza, że właściwie stosowane narzędzia i strategie opracowane w Unii Europejskiej są skuteczne. Choroba może być kontrolowana, a nawet eliminowana.

Liczy się efekt

Walka Czechów z ASF polegała przede wszystkim na ograniczeniu dostępu i do otoczenia ogniska połączone z monitorowaniem i natychmiastowym usuwaniem padłych zwierząt. Ponadto intensywnie likwidowano dziki wokół ognisk. Dzięki temu wirus nie miał możliwości dalszego rozprzestrzeniania. Według danych dostarczonych do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) do czerwca 2017 do kwietnia 2018 na ASF padło 221 dzików. Ostatni przypadek wykryto 19 kwietnia 2018 roku.

Źródło: Pig Progress


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/