2019-04-11 Notowanie warchlaków duńskich

Duńczycy są największym w Europie producentem warchlaków, z tego większość eksportują do innych państw na cele tuczowe. Notowanie warchlaków duńskich stanowi punkt odniesienia do wszystkich cenników warchlaków w Europie. Kategorii warchlaków można wyliczyć wiele, ale liczą się tak naprawdę trzy: SPF Region 2/3 PRRS negatywny, SPF Region 2/3 PRRS pozytywny i konwencjonalny.

Na cenę dla hodowcy składa się notowanie warchlaków, marża eksportera, koszty transportu oraz marża importera. Zwykle cena jest określona dla wagi załadunku dla standardu 30 kg. Różnica wagowa jest korygowana 0,80 EUR za każdy kilogram niedowagi lub nadwagi. Rozliczenie prawie zawsze jest po wadze załadunku, a utrata wagi jest stratą nabywcy i musi być wkalkulowana w koszty produkcji.

Status zdrowotny Bieżące notowanie Poprzednie notowanie Zmiana
SPF Region 2/3 PRRS negatywny 490 DKK 470 DKK +20 DKK
SPF Region 2/3 PRRS pozytywny 475 DKK 455 DKK +20 DKK
konwencjonalne 465 DKK 445 DKK +20 DKK

Kurs DKK z dnia 2019-04-11 wynosi 0,5736

Notowanie obowiązuje od 15.04 do 21.04.

Komentarz – notowanie warchlaków duńskich.

Warchlaki podrożały po kolejne 20 DKK. To całkiem spora podwyżka. Ceny warchlaków są rekordowe. Tak wysokie jakie jeszcze nigdy nie były. Duńczycy odrabiają straty, bo brakuje zwierząt hodowlanych na wszystkich rynkach europejskich. To wynik chińskiego zapotrzebowania na wieprzowinę z powodu znacznego zmniejszenia pogłowia w ich kraju. Być może w końcu uznają regionalizację w naszym kraju i także nasi hodowcy będą mogli dostarczać mięso na ten chłonny rynek.


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz