4 ognisko ASF u świń w 2019 r.

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o tym, że zostało stwierdzone 4 ognisko ASF u świń. Szybko przybywa kolejnych ognisk w Polsce. Dzisiaj Główny Lekarz Weterynarii zakomunikował kolejne.  Najważniejsze to przede wszystkim przestrzegać zasad bioasekuracji, choć nie ma gwarancji, że wirus nie przedostanie się do gospodarstwa za pomocą zwierząt domowych, słomy. W Rumunii na przykład wirus roznosi się za pomocą wody. Tamtejsi rolnicy wrzucają padłe zwierzęta do wody, a choroba płynie i poprzez wodę dostaje się gospodarstw. W tym przypadku nie ma praktycznie możliwości obrony przed zarażeniem stada. Liczymy teraz na to, że tak nie stanie się u nas. Nasza weterynaria także bardzo restrykcyjnie podchodzi do przestrzegania narzuconych przepisów.

4 ognisko ASF u świń.

Stwierdzono 4 ognisko ASF u świń w Polsce. Ognisko zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 4 czerwca 2019 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 2 świnie. Gospodarstwo to jest położone w gminie Izbica, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim.

Rozpoczęto likwidację ognisk.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w ognisku choroby wdrożono procedury zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń zgodne z obowiązującymi przepisami.

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!

Dodaj komentarz