103 ognisko ASF u świń w 2020 r.

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o tym, że zostało stwierdzone 103 ognisko ASF u świń.

103 ognisko ASF u świń.

103 ognisko ASF u świń w Polsce zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 28 października 2020 roku z krajowego laboratorium referencyjnego do spraw Afrykańskiego Pomoru Świń, tj Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. W gospodarstwie, w którym wykryto wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń utrzymywano 11 świń. Gospodarstwo to jest położone w miejscowości Charytany, gminie Laszki, w powiecie jarosławskim, w województwie podkarpackim.

Rozpoczęto likwidację ogniska.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w ognisku choroby wdrożono procedury zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń zgodne z obowiązującymi przepisami.

Zobacz aktualne notowania.

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

[adrotate banner=”57″]


Dołącz do nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco z informacjami na temat trzody chlewnej. Facebook https://www.facebook.com/portal.warchlaki/ Twitter https://twitter.com/warchlaki Do zobaczenia ponownie!


ASF to póki co nieuleczalna choroba – nie ma na nią lekarstwa ani szczepionki. Mimo pojawiających się sygnałów o pracach nad szczepionką, miną lata zanim uda się ją wypracować i wprowadzić na rynek. Wirus bardzo szybko rozpowszechnia się po kolejnych krajach na świecie. Problem dotyczy przede wszystkim krajów dalekiego wschodu. Wynika to przede wszystkim z braku zachowania bioasekuracji. Mimo tego, że nie jesteśmy zadowoleni z obecności wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń, powinniśmy być zadowoleni, że udaje się go trzymać w ryzach. Największym problemem jest tu spora populacja dzików roznosząca wirusa na kolejne rejony.

Portal warchlaki.com.pl powstał w 2017 roku z myślą o hodowcach świń, którzy chcą zdobywać wiedzę z szeroko rozumianego tuczu trzody chlewnej. Ufamy, że prezentowane przez nas informacje będą przydatne także dla pracowników firm związanych z branżą trzodową.

Informacje przez nas publikowane pochodzą z najważniejszych krajowych i zagranicznych agencji prezentujących rzetelne wiadomości. Kładziemy także nacisk aby w przystępny i zrozumiały dla czytelnika sposób umożliwiać szeroki dostęp do informacji. Publikujemy także autorskie teksty i raporty, a notowania uzupełniamy o własne komentarze rynkowe.

Zapraszamy do regularnego odwiedzania portalu warchlaki.com.pl, który zapewnia najświeższe i najpewniejsze informacje z branży trzody chlewnej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *